Hravě renesančně

cyklus netradičních programů v rámci Roku renesanční šlechty

Rok 2017 byl Národním památkovým ústavem vyhlášen jako Rok renesanční šlechty. Renesance byla významným obdobím také pro zámek Vimperk, proto jsme pro návštěvníky připravili cyklus programů „Hravě renesančně“, který je s tímto obdobím netradiční formou seznámí.

 

 

 

 

Trojici programů jsou věnované prázninové úterky, středy i čtvrtky - zámek tak můžete navštívit každý den a absolvovat vždy něco nového! Na své si přijdou malí i velcí návštěvníci.

Poznej renesanční zahradu!

Program je určený především pro rodiny s dětmi a koná se ve stanovených časech vždy v úterý. Návštěvníci si společně s lektorem povypráví o dřívější podobě zahrady zámku Vimperk i o tom, co vedlo k její dnešní podobě. Seznámí se s tím, jak vypadaly renesanční zahrady, vyzkouší si navrhnout strukturu takové zahrady, a také zjistí, co se v renesanční zahradě pěstovalo. Každý dětský návštěvník si na závěr programu vytvoří vlastní malý herbář, do kterého si může rostliny nalepit, nakreslit či otisknout razítkem.

Objev sál, vytvoř sgraffito!

Ve středu se návštěvníci mohou těšit na odhalování tajemství Dolního zámku a pátrání po původní podobě jižního paláce. Součástí programu je i dílna, ve které si účastníci vyrobí vlastní sgraffito. Program je zaměřen na dospělé návštěvníky, ale nudit se při něm nebudou ani starší děti.

Postavíš zámek?

Čtvrtky patří programu „Postavíš zámek?“, a to v čase od 10 do 16 hodin. Jedná se o hravý program pro všechny věkové skupiny – zabaví se při něm děti i dospělí. Na pěti stanovištích zde návštěvníci získají informace o stavbě renesančních zámků, jejich výzdobě, též o renesančních zahradách a stylu života v čase renesance. Během programu zde návštěvníci plní jednotlivé úkoly a snaží se tak vykoupit zámek z dluhů, do nichž ho uvrhl Jáchym Novohradský z Kolovrat a jeho finančně náročné stavební úpravy.