Požár v jedné z věží vimperského zámku? Naštěstí jen fiktivní!

Speciálního cvičení se zúčastnily všechny složky integrovaného záchranného systému.

Ve čtvrtek 21. 6. 2018 před devátou hodinou ráno se z Vlčkovy věže začal valit dým. Naštěstí se nejednalo o opakování ničivého požáru z roku 1857, při kterém vyhořela většina Horního zámku, tento požár byl fiktivní a připravený pro speciální dopolední požární cvičení, kterého se zúčastnily všechny složky integrovaného záchranného systému - hasiči, policisté i záchranná služba.

Zkoušelo se důkladně - od volání na linku 150, přes příjezd, natažení hadic přes nádvoří, hašení, až po záchranu dovedně namaskovaných zraněných! Hasiči se museli vypořádat se složitým přístupem do zámku, zakouřeným prostorem s omezenou viditelností a evakuací zraněných osob úzkým schodištěm ve věži. Cenné zkušenosti získali i zaměstnanci zámku, kteří měli možnost sledovat průběh zásahu integrovaného systému a ověřit si spolu s hasiči slabá místa požární ochrany zámku.

Protipožární ochrana je jedním z nejsložitějších úkolů při péči o památkové objekty, cvičení integrovaného záchranného systému jsou proto na objektech Národního památkového ústavu pořádána pravidelně a ani vimperský zámek již není v tomto ohledu výjimkou.